Birebir Dil Eğitimi

Araştırmalar, sınıf mevcudu ne kadar küçük olursa, dil öğrenenler için o kadar iyi olduğunu göstermiştir. Daha küçük gruplardaki öğrencilerin  telaffuz, okuma gibi dil becerilerinde ve dinleme ve konuşma gibi iletişim becerilerinde akranlarından daha iyi performans gösterdiği bulunmuştur .

Hey, bire birden daha küçük olamazsın ve kapmak için bir sürü harika faydası var.

Bire bir dil öğrenimi, bir düzine sınıfın, hatta iki ve üçün sınıflarının sahip olmadığı esnekliğe sahiptir. Öğretmeniniz, özel öğretmeniniz veya dil değişim ortağınız sizi kendi dünyasının mutlak merkezi yapabilir ve seansları özel ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilir.

Temel ihtiyaçlardan biri, sizin için çalışan bir programdır. Bire bir dersler en uygun zamanınızda planlanabilir . Sadece sınıfın ikinci yarısını yakalamak için kırmızı ışıkta geçmenize gerek yok. Tek öğrenci sensin, bu yüzden dersler sensiz başlamıyor! Tabii ki, diğer kişiye saygı duymadan, yine de sınıf oturumlarına zamanında gitmeniz gerekiyor. Bu durumda, belki önceden arayabilir ve yeniden planlayabilirsiniz – daha büyük bir sınıfla mümkün olmayan başka bir şey.

Ek olarak, seanslar sizin temponuzda ilerleyebilir . Hali hazırda bildiğiniz şeyleri esintiler ile çevirebilir, ardından size zor anlar yaşatan o sinir bozucu fiillerle gerçekten derine inebilirsiniz. Geri ve ileri gidebilir, konular arasında atlayabilir ve ders kitaplarının öngörmediği belirli köşelere gidebilirsiniz.

Bu esneklik burada gerçekten en önemli şeydir, çünkü hiçbir iki dil öğrenen kişi birbirinin aynısı değildir. Bire bir dil öğrenimi, bir öğrenci olarak özelliklerinize, tarzlarınıza ve hedeflerinize kolayca yanıt verebilir . Dil materyalleri genellikle doğrusal olarak taşa yerleştirilir (kaydedilir, yazılır) ve genellikle tüm dil öğrencilerinin en düşük ortak payda ihtiyaçlarına hitap eder. Birini-bir kişiyle çalışırken, bu beceri ve kavramları özel önem verebilir size en ihtiyaç bilemek için.

Öğretmeninizden her zaman oturumları belirli hedeflerinize göre eğmesini isteyebilirsiniz. İş için Çince mi okuyorsun? Seyahat için Korece? Romantizm için Rusça? Aklınızdaki seans türlerini alabilmeniz için öğretmeninize veya öğretmeninize bunu bildirin.

Dersin tek odak noktası olduğunuzda sahip olacağınız etkileşim kalitesini hayal edin . Rahatsız edici bir soru sorabilmeniz, hızlı bir açıklama talep edebilmeniz veya basit bir öneride bulunabilmeniz için öğretmenin dikkatini beklemenize gerek yoktur. Öğretmene doğrudan bir rotanız ve bilgi kaynağına sınırsız erişiminiz var. Sorularınızı, diğer öğrencilerin sizin hakkınızda olumsuz düşüneceğinden korkmadan soruyorsunuz. Ve az önce tuvalete giden biri tarafından yavaşlatılmayacaksın.

Bire bir dil öğrenimi sadece esnek ve odaklı olmakla kalmaz, aynı zamanda gerçekten hızlıdır. Doğrudan dersin özüne inmenizi sağlar. Yoklama kontrolü veya herkesin susmasını beklemek gibi sınıf yönetimi için zaman harcanmaz.

Bir öğretmenin bakış açısından, bire bir durum onların işini çok daha kolay hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda çalışmalarını çok daha etkili hale getirir. Hedefi daha iyi kavrarlar: siz . Neyin işe yaradığını ve hangi alanların daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğunu daha iyi ölçebilirler. Konuya hakim olup olmadığınızı kolayca anlayabilirler. Radarın altında uçamayacak veya sınıf arkadaşlarınızın paltolarına binemeyeceksiniz. Öğretmenin dikkati sadece bir öğrenciye odaklandığı için dinlemek zorunda kalacaksınız.

Tüm bunlar, dili başka hiçbir şeye benzemeyen bir verimlilikle öğrenmenize yardımcı olur.

Bununla birlikte, bire bir dil öğrenimini aşırı hıza dönüştürmenin bazı yolları hakkında konuştuğumuz bir sonraki bölüme geçelim.

Bire Bir Dil Öğrenimini Nasıl Güçlendirirsiniz?

1. Öğretmeninizi dikkatli seçin. İşte nasıl…

Bir önceki bölümde canınızı sıkan bir mesaj varsa, o da bire bir dil öğrenmenin ne kadar harika olduğu olmalıydı. Bir sonraki büyük mesaj, doğru öğretmeni/eğitmen veya partneri seçmenin önemiyle ilgili. Bu roket bilimi değil, ama biraz çalışmanız gerekiyor.

Ve bu bir rock yıldızı seçmekle ilgili değil. Hayır, bu konuda daha fazla bulunuyor uyum . Sizin için en iyi bire bir ortak mı?

İlk olarak, burada yalnızca öğretmenlerden bahsetmediğimizi fark etmiş olabilirsiniz. Bire bir öğrenim için bir öğretmen, bir özel ders öğretmeni veya bir dil değişim partneri bulma seçeneğine sahip olacaksınız. (Üçü arasında örtüşme olabilir.)

  • Bir dil öğretmeni genellikle bir dereceye ve sertifikaya ve ayrıca hedef dilinizi profesyonel olarak öğretme deneyimine sahiptir. Bire bir oturumları (çevrimiçi veya şahsen), yerel bir okul veya üniversitedeki derslerine ek olarak sadece yan gösteriler olabilir.
  • Bir dil öğretmeni genellikle hedef dilinizin anadili olan veya o dili akıcı bir şekilde konuşan biridir. Dille ilgili olmayan başka bir işte çalışırken tam zamanlı veya yarı zamanlı ders veriyor olabilirler.
  • Bir dil değişim ortağı , diğer ikisinin aksine, genellikle ücretsiz olarak gelir . İki kişinin birbirine anadillerini öğrettiği bir kazan-kazan durumu. Örneğin, Rusça bire bir oturumlar arayan İngilizce konuşan birisiniz. Bugün sizi anadili İngilizce olan Rusça konuşanlarla eşleştiren belirli web siteleri ve uygulamalar var (daha sonraları hakkında daha fazla bilgi). Sende onların istediği bir şey var ve onlarda senin istediğin bir şey var. Yani sahip olduklarınızı öğretirsiniz ve karşılığında onlar da size bilmeniz gerekenleri öğretirler. Para söz konusu değil, sadece karşılıklı yarardan kaynaklanan dostluk.

Diyelim ki bir web sitesindesiniz ve bir tıkla birçok dil öğretmeni, özel ders öğretmeni veya dil değişim ortağına göz atıyorsunuz. İşte sizin için doğru olanı nasıl seçeceğinize dair bazı ipuçları:

a. Profillerini inceleyin  – Sadece okumayın, satır aralarını okuyun. Size verilen verilerden olasılıkları çıkarın. Örneğin, bir profilden potansiyel dil partnerinin 24 yaşında, erkek olduğunu görebilirsiniz. Ama bu sadece temel bilgi.

Ardından, kendisi hakkında yazdıklarını okuyun. Kendisini nasıl tanımladığını ve kendisini dünyaya nasıl sunduğunu düşünün. Kişiliği kısa bir paragraftan bile anlayabilirsiniz. Profesyonel bir öğretmen için deneyimlerini ve geçmişlerini arayabilirsiniz. Bir dil değişimi için, ikinizin sohbet etmesi eğlenceli olacak ortak bir yanınız olup olmadığına bakabilirsiniz.

B. O resim olsa da  – Bir resim bin kelime söyler. Ama hangi kelimeler? Kendilerini dünyaya tanıtmak için kullandıkları şu resme bakın. Neredeyse herkes bu şeylere geniş bir gülümsemeyle bakıyor, ancak başka ipuçları arayın. Resme bakınca, akla hemen hangi üç sıfat geliyor? Bir dil değişim ortağı söz konusu olduğunda, arkadaş canlısı bir yüz arayabilirsiniz. Eğitmenler veya öğretmenler söz konusu olduğunda, daha fazla profesyonellik aramak isteyeceksiniz.

C. İncelemeleri inceleyin  — Bir öğretmen veya öğretmen arayışındaysanız, muhtemelen eski öğrencilerin incelemelerini ve puanlarını görürsünüz. İç görü için onları benimseyin. Bu puanları neden aldıklarını tam olarak anlayın. Evet, her zaman on üzerinden on yıldız alırlar, ama neden? Komik oldukları için mi? Dersi çok yavaş ilerletebildikleri için mi? ( Bir dili hızlı bir şekilde öğrenmesi gerekenler için bu çok sıcak olmayabilir .) Yine, satır aralarını okuyun ve hedeflerinize uygun öğretmen olup olmadıklarına bakın. Kararınızı sadece “O gerçekten komik!” üzerine dayandırmayın. Uyumla ilgili, hatırladın mı?

Birkaç farklı incelemeyi okuyun ve eski öğrencilerin “nazik”, “akıllı”, “derin” ve benzeri gibi bahsetmeye devam ettiği kelimeleri not edin. Onlarla bire bir seansların nasıl olduğu hakkında size bir ipucu veriyorlar.

D. Onlara ilk mesajı gönderin  – Onlara içten bir “Merhaba!” Bırakın. Araştırmanız bazı dostane sorular doğurmuş olabilir. Sor bakalım. Bir öğretmene işleriyle ilgili en çok neyi sevdiklerini sorun. Bir öğretmene boş zamanlarında ne yaptıklarını sorun. Dil değişim ortağınıza neden ana dilinizi öğrenmek istediklerini sorun.

Bakın ne diyecek. Diğer kişiden yanıt aldığınızda çok şey öğreneceksiniz.

e. Onlarla etkileşime geçin – Yukarıdakilerin tümü söylenip  yapıldıktan sonra – profillerini inceleyerek, resimlerini inceleyerek, yorumları okuyarak, karşılıklı mesajlaşarak – yine de partnerinizin nasıl biri olduğuna dair kaba bir resme sahip olacaksınız.

Öğretmen, öğretmen veya dil partneri ile bire bir görüntülü sohbette olmak gibisi yoktur. Bu sayede onları gerçekten tanımış olursunuz. Öyleyse bir şeyler atıştırmak için dışarı çıkarın! Sizin için faydalı olup olmayacağını görmek için bazı deneme dersleri için rezervasyon yaptırın. İkiniz hala uyum sağlamakta olduğunuz için ilk seans başarısız olabilir, ancak ikinci veya üçüncü seansta işe yarayıp yaramadığına karar verebileceksiniz.

Sizinkine uyan birini yakaladıysanız… o zaman sıkı tutunun!

2. Bire bir sadece bir anlamına gelmez.

Bir bakıcı, öğretmen veya dil partneri ile tanıştığınızda, kendinizi şanslı sayın. Ancak sadece birini seçmeniz gerektiğini düşünme tuzağına düşmeyin. Aslında istediğin kadar alabilirsin. Bu evlilik değil, o yüzden sayı oyunu oynayın.

Bu geniş, engin dünyada, asil arayışınızda size yardım edebilecek tek bir kişi yok. Onlardan çok var. “Bire bir” sadece bir anlamına gelmez. Bu basitçe, her dil dersi veya konuşma oturumu sırasında tek bir kaynaktan öğrendiğiniz anlamına gelir. Ama aslında istediğiniz kadar çok dil kaynağına sahip olabilirsiniz.

Bir sürü öğretmene gücün yetiyorsa, o zaman al! Size daha resmi dersler verecek bir öğretmeniniz ve dersten sonra sorunlu alanlarınızı dikkatlice tarayacak bir öğretmeniniz olsun. Bir öğretmenin size ders vermesini sağlayın, ardından daha rahat konuşmalar için hazır olan bir dil değişim partneriniz olsun. Birden fazla dil değişimi ortağınız olsun, bir tanesi sizi rahatsız edebilir ve bir haftalık konuşma pratiğini asla kaçırmazsınız.

Her kişi, diğerlerinden farklı olarak size hedef dile ve kültüre bir bakış verecektir.

Ancak bütçeniz kısıtlıysa üzülmeyin . Dil öğrenme ortakları ücretsizdir ve sosyal hayatınıza sığdırabileceğiniz kadar çok arkadaşınız olabilir. Bu kıtlık zihniyetine sahip olma.

3. Yalnız olduğunuz zamanlardan en iyi şekilde yararlanın.

Burada bire bir seanslarınızın üretkenliğini artırmanın en etkili yollarından biri hakkında konuşuyoruz. İşin sırrı şu: Asla eli boş gelme.

Bu, zoom veya yüz yüze öğrenme ile meşgul olmadığınız bu boş zamanlarda, aslında ne yapmak istediğinizi görselleştirmek için hazırlanmakla çok meşgul olmanız gerektiği anlamına gelir.

Onu kanatma. İleride çalışın, böylece koşarak yere çarpabilirsiniz. Örneğin, hedef dilde zamanları öğrenecekseniz, günler öncesinden kitaplara bakın ve temel kuralları önceden öğrenin. Temel bilgileri aradan çıkarın ve önemli noktaları öğretmene saklayın.