Fransızca Dil Eğitimi

Fransız dili ilginizi çekiyorsa, Fransa’nın resmi dilinin tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmeyi seveceksiniz. Latince’den türeyen beş ana romantizm dilinden biri (diğer dördü: İtalyanca, Portekizce, Rumence ve İspanyolcadır) Fransızca, öğrenmesi eğlenceli ve popüler bir dildir. 

Fransızcanın kulağa “romantik” geldiği için, o zaman bir romantizm dili olarak nitelendirildiğine inanabilirsiniz, ancak aslında durum böyle değil. Romantizm dili ifadesi, Latince “romanica loqui”, çeviri: Roma tarzında konuşmaktan gelir .

Okumaya ve daha en popüler biri hakkında bilgi romantizm dilleri ve Fransızca öğrenmek için ilham almak . Rosetta Stone ile, on dakikalık, bir lokma büyüklüğündeki ilgi çekici derslerimiz sayesinde kendinize güvenerek ve gülümseyerek konuşacaksınız.

Fransa’nın Resmi Dilinin Kökenleri – Fransız Tarihi

Fransız dilinin tarihi zengindir. Esasen Fransızca, kökenleri Galya’da başlayan Gallo-Romance lehçelerinin bir evrimidir.

Fransız Dilinin Doğuşu: Her Şey Galya’da Başlar

Günümüz Fransa’sı ve Belçika bir zamanlar Batı Avrupa’nın Galya olarak bilinen eski bir bölgesine dahil edilmişti ve Galya dili bugün öğrendiğimiz modern Fransızca üzerinde çok fazla bir iz bırakmamış olsa da, bu dil öğrenmeye başlamak için mükemmel bir yerdir. Fransız dilinin tarihini kavramak için.

Galya, MÖ 2. ve 1. yüzyıllarda Romalılar tarafından fethedildiğinde, Galya dili (bir Kelt diliydi) saldırıya uğradı – bu nedenle bir ‘Roman dili’nin gerçek anlamı “Roma tarzında konuşmak”tır.

Ama Latinler Devraldı ve Galya Dili Soluyor

Bununla birlikte, Fransız dilinin tarihi, Romalılar sayesinde, Galya’nın yerini alan Latince bölgenin baskın dili haline geldiğinde karmaşıklaşıyor – ve sosyal merdivende ilerlemek için vatandaşlar onu öğrenmek ve tamamen benimsemek zorunda kaldı.

Galya lehçeleri ortadan kayboldu, ancak 150 kadar kelime Latince’ye geçmeden önce değil. 

Bazı lehçelerin ve kelimelerin evrim geçirmesi, kaybolması veya kelime dağarcığımızda ve tarihimizde kalması şaşırtıcı değil mi? Bunlar daha sonra Fransız diline geçmiştir; örneğin, modern Fransızcada varlığını sürdüren yaklaşık yetmiş kadar Galya kökenli sözcük – örneğin “artuas” (ardoise, arduvaz) ve “battu” (vurmak, vurmak).

Bununla birlikte, yeni kucaklanan Latin bile dönüşümden güvenli değildi. Roma İmparatorluğu genişledikçe, bölgeye taşınan Latince, oyun yazarlarının edebi Latincesi değildi.

Yaygın olarak alt sınıflara atfedilen bir dönüşümde Latince, klasik köklerinden değişti ve bir ‘halk dili’ – Kaba Latince olmak için bir dizi yerli etkiyi üstlendi.

Fransız dili, 9. yüzyıldan beri Latince’den kendi dili olarak görülebilecek kadar farklı olsa da, Latin kökleri hala orada. Bu kökler sayesinde İngilizce konuşanlar, Fransızca konuşmayı öğrenmeye bir başlangıç ​​yapmaktan keyif aldıklarını hissedebilirler. 

Gerçekten, Fransızca öğrenme fikri ilginizi çekiyorsa, iyi bir arkadaşsınız: İngilizce’den sonra en yaygın olarak öğretilen dildir. Rosetta Stone ile uygulamalı bir demo denediğinizde , Fransızca öğrenmenin neden popüler olduğunu anlayacağınızdan eminiz.

Ardından gelen -Romalılar tarafından “barbar istilaları” olarak bilinen- Germen istilalarının Fransız dili üzerinde büyük etkisi oldu. İmparatorluğun sınırları çöktüğünde ve Galya Frankların eline geçtiğinde, Kaba Latince farklı bölgelerden gelen lehçelerle daha da seyreltildi.

Malcolm Offord’un “ Fransızca Sözler: Geçmiş, Şimdi ve Gelecek ” kitabında belirttiği gibi , Franklar kendi vurgu kalıplarını ve kullanım kalıplarını Kaba Latince’ye empoze ettiler ve bu, Fransızca’nın Latince’den türeyen diğer dillerden neden bu kadar farklı olduğunu açıklamak için uzun bir yol kat ediyor.

– Örneğin İtalyanca ve İspanyolca.

Bu nedenle, Franklar Gallo-Romen nüfusunun Alman yerleşimcilerle birleşmesini sağladı ve bu Cermen, Kelt ve (ağırlıklı olarak) Latin köklerinin karışımından Fransız dili ortaya çıktı.

Fransa’nın Resmi Dili ve İlgili Diller Üzerindeki Diğer Etkiler

Diğer herhangi bir dilde olduğu gibi, Fransızca da diğer dillerin, özellikle de Yunanca, İtalyanca ve İngilizcenin güçlü etkilerine karşı hiçbir zaman bağışık olmamıştır – ikincisi, yirminci ve yirmi birinci yüzyıllar boyunca dil üzerinde büyük bir güç olmuştur.