Mesleki Eğitim

MESLEKİ EĞİTİM

‘Mesleki eğitim’, eğitim ve öğretim kurumları tarafından sıklıkla kullanılan bir tabirdir ama tam olarak ne anlama geliyor ve kariyerinize nasıl fayda sağlayacak?

Mesleki eğitim tanımı:
“Belirli bir iş işlevi (yazma veya veri girişi gibi) veya bir ticaret (marangozluk veya kaynak gibi) için gerekli olan beceri ve bilgileri vurgulayan eğitim.”

Mesleki eğitim, diğer şeylerin yanı sıra şu şekilde de adlandırılabilir:

Kariyer eğitimi
Teknik eğitim
Beceri geliştirme

Sadece teorik bilginin aksine sizi gerçek becerilerle donatır.Temel olarak mesleki eğitim, sizi belirli ticaret, zanaat, meslek veya rolünüzde yapacağınız günlük görevlere hazırlayan eğitim veya öğretimdir. Sadece teorik bilginin aksine sizi gerçek becerilerle donatır.

Farklı mesleki eğitim türleri:

Mesleki eğitim, özel ihtiyaçlarınıza, kaynaklarınıza ve koşullarınıza bağlı olarak birçok farklı kaynaktan gelebilir:

Resmi eğitim

Mesleki eğitime zaten ortaokul düzeyinde başlayabilirsiniz – bir Teknik Matris Sertifikasını tamamlayarak . 

Normal bir Ulusal Kıdemli Sertifikadan farklı olarak, Teknik Matris, aşağıdakiler gibi işle ilgili daha fazla konuyu kapsar:

İş İngilizcesi
Mühendislik Bilimi

Resmi mesleki eğitiminize ayrıca, bir teknik üniversiteyi veya Ulusal Nitelikler ve SETA (Sektör Eğitim ve Öğretim Kurumu) tarafından akredite edilmiş kurslar sunan özel veya devlet TVET kolejini seçerek lise sonrası eğitiminizle başlayabilirsiniz.

Çıraklık

Kaynak veya elektrik mühendisliği gibi bir ticaret mesleğine girmek için genellikle mesleki eğitime ihtiyaç duyulduğundan, bu tür eğitimi sağlamak için genellikle çıraklık eğitimleri kullanılır.
Bir çıraklık, temel olarak, gerçek bir çalışma ortamında yetenekli bir profesyonelin yanında çalışarak bir ticareti öğrenmeniz için bir fırsattır.

Çıraklık, Güney Afrika’da öğrenim şeklinde de olabilir. 

N4’ten N6’ya kadar bir kalifikasyon yapıyorsanız, bir öğrencilik Ulusal Diplomanızın bir parçasını oluşturur . Öğreniminiz, temel olarak kursunuzun iş temelli bölümünü oluşturacak ve teorik kursları tamamlamak için size pratik deneyim kazandıracaktır.

İş eğitiminde

Mesleki eğitim, işvereninizin emriyle iş başında da olabilir. 

Bu kapsamda eğitim, doğrudan firmanız tarafından veya firmanız tarafından tedarik edilen üçüncü taraf bir eğitim sağlayıcı tarafından verilebilir.
İşverenler, beceri geliştirme vergilerinden sorumlu olmaları halinde vergi avantajları sağladığından, çalışanlarının ilgili eğitim programlarına kaydolmasına genellikle yardımcı olur.

Sürekli gelişim

Mesleki eğitim ayrıca aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerle kalifiye profesyoneller tarafından üstlenilebilir:
Mesleki kuruluşların üyelik gerekliliklerini yerine getirmek
Eski becerileri güncellemek
Beceri setlerini genişletmek
Ek bir ticaret öğrenmek

Bir yanıt yazın