PROFIENCY Sınavına Hazırlık

PROFIENCY Sınavına Hazırlık

Profiency, belirlenmiş bir kıyaslama için gerekli performans düzeyini göstermeyi ifade eder. Farklı eyaletler (ve hatta ilçeler), öğrencilerin yetkin olarak kabul edilmeleri için ulaşmaları gereken benzersiz kriterler oluşturmuş olabilir. Bir yeterlilik modeli kullanarak, öğrenciler bir sonraki sınıf düzeyine geçmek için belirli bir kıyaslama ile eşit düzeyde ustalık düzeyine ulaştıklarını göstermelidirler.

Yeterlilik neye benziyor?

Çevremizdeki dünyadan örneklere bakmadan yeterliliği ölçmek zor olabilir.

Örnek 1: Ehliyetiniz
16 yaşında olduğunuzu ve çok önemli ehliyete ve onun tatlılığına layık olduğunuzu kanıtlamak için resmi görünümlü bir panoya sahip bir yabancıyla birlikte DMV’de bir arabanın direksiyonuna geçtiğini hatırlayın. özgürlük? Öncelikle, bir aracı kullanmak için emanet edilecek yolun kuralları hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyordu.

Örnek 2: Lisans gerektiren herhangi bir mesleki yeterlilik belgesi
Avukatlar avukatlık yapmak isterlerse baro sınavına girerler ve çalışmayı düşündükleri her eyalet için farklı bir sınava girmeleri gerekebilir. Tıp uzmanları kurul onaylı olmalıdır. Ve kozmetikçiler, eyalet kurullarında geçerli bir lisans bulundurmalıdır. Hepsi, önceden belirlenmiş bir dizi kritere yönelik yeterlilik gösterme örnekleridir.

Örnek 3: Bir karnavaldaki hız treni Karnavaldaki
en cüretkar lunapark treninin önünde “Sürmek için bu kadar uzun olmalısın” yazılı bir cetvelin bulunduğu tabelayı hepimiz görmüşüzdür (ve belki de yanına iyimser bir şekilde uzatılmıştır). Cetvelin tepesi, başarılı bir roller coaster binicisi olmak için gerekli bir fiziksel boyut seviyesi olan kriteri belirledi.

Okullarda yeterlilik ne için kullanılır?

Yeterlik genellikle öğrencileri bir sonraki sınıf düzeyine ilerletmek için kullanılır. Bir öğrencinin Cebir II kursuna geçmeden önce Cebir I’deki belirli kriterleri karşılayarak yeterliliğini başarılı bir şekilde göstermesi gerekebilir. Yeterliliğe karşılık gelen kriterleri karşılamazlarsa, öğrencilerden ek öğretim tamamlamaları istenebilir veya bir sonraki sınıf düzeyine ilerlemeleri reddedilebilir.

Çoğu zaman, okulun veya bölgenin seçtiği veya kullanması talimatı verilen özet sınav bağlamında tartışılan yeterliliği duyacaksınız. “Öğrencilerim eyaletimizin özet sınavına girdiklerinde yeterli olma yolunda mı?” Araştırmalar, öğrenci yeterliliğini tahmin etmek için değerlendirme çözümlerinin özetleyici sınavlarla ilişkilendirilebileceğini söylüyor .

Yeterlilik: Sizde var ya da yok

Yeterlilik, bir öğrencinin kıyaslamalarla belirlenen gerekli beceri ve bilgi düzeyini karşıladığının belgelenmiş kanıtıdır. Ya bir öğrenci bu gereksinimi karşılar ya da öğrenci yetersiz kalır ve gerekli seviyeye ulaşana kadar çalışmaya devam etmelidir.