Yeni Yıl 2022

Yeni Yıl 2022

Dünyanın dört bir yanındaki medeniyetler, en az dört bin yıldır her yeni yılın başlangıcını kutluyor. Yılbaşı kutlamalarının çoğu, Gregoryen takviminin son günü olan 31 Aralık’ta (Yılbaşı Gecesi) başlar. 1 Ocak’ın (Yılbaşı Günü) erken saatlerine kadar devam eder. Ortak gelenekler arasında partilere katılmak, özel Yılbaşı yemekleri yemek, yeni yıl için kararlar almak yer alır.

Eski Yılbaşı Kutlamaları

Bir yeni yılın gelişinin onuruna kaydedilen en eski kutlamalar, eski Babil’e yaklaşık 4.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Babilliler için, ilkbahar ekinoksundan sonraki ilk yeni ay -Mart sonunda eşit miktarda güneş ışığı ve karanlık olan gün- yeni bir yılın başlangıcını müjdeliyordu.

Bu vesileyle, 11 gününün her birinde farklı bir ritüel içeren Akitu (Sümerce ilkbaharda kesilen arpa kelimesinden türetilmiştir) adlı büyük bir dini festivalle kutlandılar.

Yeni yıla ek olarak Atiku, Babil gök tanrısı Marduk’un kötü deniz tanrıçası Tiamat üzerindeki efsanevi zaferini kutladı ve önemli bir siyasi amaca hizmet etti: Bu süre zarfında yeni bir kral taç giydi ya da mevcut hükümdarın ilahi görevi sembolik olarak yenilendi.

Antik çağ boyunca, dünyanın dört bir yanındaki uygarlıklar, genellikle yılın ilk gününü tarımsal veya astronomik bir olaya bağlayan giderek daha karmaşık takvimler geliştirdiler.

Örneğin Mısır’da yıl, Sirius yıldızının yükselişiyle aynı zamana denk gelen Nil’in yıllık taşkınlarıyla başladı.

Bu arada Çin yeni yılının ilk günü , kış gün dönümünden sonraki ikinci yeni ay ile gerçekleşti .

Siz de 2022 yılını yeni planlarla yeni hedefler geçirin. Ngls Yabancı Dil Dünyası olarak sizlere yabancı dil eğitiminde;

İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Çince, Rusça, Arapça, Fransızca ve daha bir sürü dil eğitiminde sizlere yardımcı olmaktayız.

Yeni yılınızı kutlar sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın