SAT Sınavına Hazırlık

SAT hakkında

SAT, çoğu kolej ve üniversite tarafından kabul kararları vermek için kullanılan bir giriş sınavıdır. SAT, College Board tarafından oluşturulan ve yönetilen, çoktan seçmeli, kalem-kağıt bir sınavdır.

SAT’nin amacı, bir lise öğrencisinin üniversiteye hazır olup olmadığını ölçmek ve üniversitelere tüm başvuru sahiplerini karşılaştırmak için kullanılabilecek ortak bir veri noktası sağlamaktır.

Üniversiteye giriş görevlileri, lise not ortalamanız, lisede aldığınız dersler, öğretmenlerden veya mentorlardan gelen tavsiye mektupları, müfredat dışı etkinlikler, kabul görüşmeleri ve kişisel makalelerin yanı sıra standart test puanlarını gözden geçirecektir.

Üniversite başvuru sürecinde SAT puanlarının ne kadar önemli olduğu okuldan okula değişmektedir.

Genel olarak, SAT ve/veya ACT’den ne kadar yüksek puan alırsanız, üniversiteye gitmek ve üniversite için ödeme yapmak için o kadar fazla seçeneğiniz olacaktır.

SAT’ı ne zaman almalıyım?

Çoğu lise öğrencisi, SAT, ACT veya her ikisini de üçüncü sınıflarının baharında veya son sınıflarının sonbaharında alır. Üniversiteye başvurmadan önce puanınızı yükseltmeniz gerekiyorsa, sınava yeniden girmek için zaman ayırmanız önemlidir. SAT sınavı ulusal olarak her yıl Ağustos, Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Mayıs ve Haziran aylarında yapılır. Yaklaşan tüm SAT sınav tarihlerini görüntüleyin.

SAT’ta neler var?

İki  SAT bölümü vardır:

  • Matematik
  • Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma

SAT’ın süresi ne kadar?

SAT süresi 3 saattir.

SAT nasıl puanlanır?

SAT’nin her bölümü 200 ila 800 puanlık bir ölçekte puanlanır. Toplam SAT puanınız, bölüm puanlarınızın toplamıdır. Mümkün olan en yüksek SAT puanı 1600’dür.

SAT veya ACT almalı mıyım?

Çoğu kolej ve üniversite, SAT veya ACT’den alınan puanları kabul eder ve bir testi diğerine tercih etmez.

Bununla birlikte, üniversiteye bağlı öğrenciler giderek  hem SAT hem de ACT’yi alıyorlar . 2016’da SAT’da yapılan değişiklikler, her iki sınava aynı anda hazırlanmayı ve her ikisinde de rekabetçi puanlar kazanmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi!

SAT, ACT veya her iki sınava girmenin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenin en iyi yolu , her tür için zamanlı tam uzunlukta bir uygulama testi  yapmaktır  . SAT ve ACT’nin içeriği ve stili çok benzer olduğundan, zaman baskısını nasıl ele aldığınız ve en zorlayıcı bulduğunuz soru türleri gibi faktörler, hangi testin daha uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

QUIZ’imizi deneyin  : SAT, ACT veya Her İkisi?  daha fazla öğrenmek için.

SAT’a nasıl kayıt olurum?

SAT kayıt son tarihleri, her sınav tarihinden yaklaşık beş hafta öncesine denk gelir. College Board web sitesinde çevrimiçi olarak kaydolun . Üniversite Yönetim Kurulu posta ile SAT kaydı gerekebilir özel durumlarda.

SAT’a nasıl hazırlanabilirim?

Yardımcı olabiliriz. Her öğrenciye ve her bütçeye uygun SAT hazırlık çözümlerimiz var .