İngilizcenizi Geliştirmenin Yolları

İngilizcenizi Geliştirmenin Yolları

 

İngilizcenizi Geliştirmenin Yolları, tüm İngilizce öğrenenler İngilizcelerini olabildiğince çabuk geliştirmek ister, ancak bildiğiniz gibi bu zor bir süreç olabilir! İyi öğrenebilmeniz için dilin tüm alanlarında çalışmanız gerekecek. Odaklanmanız gereken dört ana alan şunlardır: Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme. Maltepe’de bulunan Ngls Yabancı Dil Dünyası Okulu’muz, İngilizce kursumuz bu ‘temel becerileri’ teşvik eder çünkü bunlar akıcı bir İngilizce konuşmacısı olmak için gereklidir.

İşte İngilizceyi iyi öğrenmenize yardımcı olacak kanıtlanmış bazı yollar. İyi şanslar!

 

İngilizce konuşmak

Mümkün olduğunca sık ve çok konuşun! İngilizcenizi Geliştirmenin Yollarından biridir! Geliştirmenize yardımcı olacak konuşmadan daha iyi yol yoktur. Oysa İngilizce’yi kendi kendine okuma, yazma ve dinleme pratiği yapabilirsin, belli ki birisiyle İngilizce konuşmak daha faydalı. Bunun için en iyi yöntem İngilizce konuşulan bir ortamda bulunmaktır. İngilizce yabancı dil okulunda İngilizce kursuna katılın ya da daha iyisi İngilizce konuşulan bir ülkede İngilizce öğrenin.

İngilizce öğrenmenin en pratik yolu, etrafınızı İngilizce konuşanlarla doldurmaktır. Ayrıca İngilizce düşünmeyi alışkanlık haline getirin, kendi dilinizden İngilizceye çevirmeyin, bu sizi yavaşlatır. Konuştuğunuzda, anında ve doğal olarak size doğru gelen cümleleri kullanın, bunlar genellikle doğru olanlardır. Birçok öğrenci İngilizce hakkında bir ‘sezgi’ geliştirmeyi öğrenir, sizinkini kullanır ve ona güven duyar.

Bu ilk başta biraz garip ve utanç verici olabilir, ancak konuşurken kendinizi kaydedin ve kendi telaffuzunuzu, konuşma hızınızı ve konuşmanızın akışını dinleyin. Çalışmanız gereken alanları görmeniz için size büyük bir şans verecektir. Son olarak, İngilizce şarkı söylemek eğlencelidir, bu yüzden birkaç İngilizce şarkı öğrenin ve yürekten söyleyin!

İngilizce dinlemek

Gerçekten her gün üzerinde çalışılması gereken bir beceridir. Konuşmak gibi, tamamen İngilizce konuşulan bir ortamda olmanız sizin için daha etkili olur. Tam daldırma, seviyenizi geliştirmenin en iyi yoludur. Yine, hiçbir şey yurtdışındaki bir İngilizce dil okulunda öğrenmeyi yenemez.

İngilizce dizi veya film izlemek de iyidir. Seviye öğrencileri için haberleri öğrenmek zor olabilir, ancak ne kadar çok dinlerseniz o kadar çok alırsınız. Alıştırma olarak, tekrar tekrar dinleyebileceğiniz bir şeye sahip olmak iyidir. Örneğin, bir DVD tekrarlanabilirken bir haber sadece bir kez duyulabilir. Bir şeyi birden fazla dinlerken; önce genel anlamı yakalamaya çalışın, ardından daha derinlemesine bilgi için ikinci kez dinleyin.

Bir DVD veya CD kullanarak ‘gölgelemeyi’ öğrenin, söylediklerinizi dinleyin ve tekrar edin. Ana dili İngilizce olan birinin anlamanız için bir şeyi 10 kez tekrar etmeyeceğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle uzun vadeli bir hedef olarak, ilk seferde doğru dinlemeyi öğrenmeye odaklanmalısınız.

İşte düşünmeniz gereken birkaç önemli şey daha.

İngilizce okumak

İngilizce okumak, sınıf dışında kendi başınıza öğrenmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir şeydir. Yeni kelimeler aramak için yanınızda bir sözlük bulundurun (İngilizce/İngilizce en iyisidir.) ve sonra bunları bir not defterine yazın. Bu yeni kelimeleri konuşmada kullanmaya çalışın, öğrenmenin harika bir yolu.

Gazeteler üst düzey öğrenciler için iyidir, bu nedenle alt düzeyler için özellikle İngilizce öğrenenler için yazılmış çocuk hikayeleri veya kitaplar okumayı deneyin. Çok zor ya da çok kolay bir kitap seçerseniz pek bir şey öğrenemezsiniz. Zorlayıcı, eğlenceli ve iyi öğrenebileceğiniz bir şey bulmalısınız.

Okurken her dünyayı anlamaya çalışmayın, birkaç saniyede bir sözlüğe uzanıp durmayın! Bunun yerine, önce metnin genel anlamını anlamaya çalışın ve daha sonra daha fazla ayrıntı için tekrar okuyun. Anlamadığınız kelimeler için, bağlamdan anlamı nasıl tahmin edeceğinizi öğrenmeyi deneyin. Cümledeki diğer kelimelere bakın; anlamı hakkında size ipuçları vereceklerdir. İngilizce kelimenin fiil, isim veya sıfat olup olmadığını kontrol edin. İnternet, okuyabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz şeylerle dolu.

İngilizce yazmak

Günlük tutmayı deneyin; Çok basit olsa bile her gün İngilizce bir şeyler yazın. Küçük cümlelerle başlayın ve onları daha uzun yapın. Yine, internet yardım etmenin harika bir yoludur. Çevrimiçi arkadaşlar edinmeye, sohbet odalarını, forumları ziyaret etmeye veya bloglara yorum göndermeye çalışın. Bunların hepsi, iyi bir şekilde öğrenmeniz için faydalı araçlardır.

Yazmak size geçmişte öğrendiğiniz kelimeleri gözden geçirme şansı verir ve yazarken dilbilgisi hakkında düşünmek için zaman tanır. Geri dönün ve İngilizceniz daha düşük seviyedeyken geçmişte yazmış olabileceğiniz her şeyi gözden geçirin ve yaptığınız hataları bulmaya çalışın.

Kısa bir hikaye, hatta bir şiir yazmayı düşünün; Bir öğretmeniniz varsa, sizin için kontrol etmekten mutluluk duyacaktır.

İngilizce Hataları

Hiçbirimiz başkalarının önünde hata yapmak istemiyoruz; ancak, hatalarınız çok önemlidir ve aslında İngilizce öğrenmenize yardımcı olacaktır. Maltepe’de yabancı dil kursu olan Ngls Yabancı Dil Dünyası Dil Kursumuz sizlere bu konuda tam destek sağlamaktadır. Dil kursumuz  sizlere önemli olan hata yapmaktan korkmamayı öğretmektedir. İngilizce konuşma şansını boşa harcama çünkü hata yapma konusunda çok gergindin. Bu, özellikle bir İngilizce dil okulunda okuyorsanız geçerlidir, öğretmenler hatalarınızı duymak isterler, böylece sizin için düzeltebilirler. Ngls Yabancı Dil Dünyası Maltepe Dil Kursumuz utangaç olmayın; Kendinden emin ol, ‘Yapabilirim’ tavrına sahip olmak öğrenmene yardımcı olacaktır. Her şeyden önce, endişelenmemeye çalışın, İngilizce öğrenmek eğlenceli olmalı! Ne kadar çok eğlenirsen, o kadar kolay öğrenirsin!

İngilizce Hedefler

Kendinize bir hedef belirleyin ve bunu aklınızda bulundurun, bu sizi öğrenmeye motive edecektir. Örneğin, neden İngilizce öğrenmeye başladığınızı bir düşünün. İngilizce öğrenmeniz, bir sınavı geçmeniz, iş için, seyahat etmeniz veya film izlemeniz mi gerekiyor? Sebep ne olursa olsun, bir hedefe odaklandığınızda daha çok çalıştığınızı göreceksiniz. Ulaşmak istediğiniz bir hedef seçin ve ardından bunu başarmak için bir zaman çerçevesi oluşturun. Gelecek yıl veya altı ay içinde bu zamana kadar İngilizce yeteneğinizle ne yapmak istediğinizi planlayın. Hedefinizin gerçekçi olduğundan ve ona doğru çalışmaya devam ettiğinizden emin olun. İngilizce sınavına girmek için plan yapmaya değer, bu yüzden İngilizce öğrenmen gereken çok gerçek bir şeye sahipsin. Ne yapmaya karar verirsen ver, pes etme!

İstanbul Maltepe’de bulunan Ngls Yabancı Dil Dünyası Okulu’muz Maltepe İngilizce Kursu, Maltepe İspanyolca Kursu, Maltepe Fransızca Kursu, Maltepe Rusça Kursu, Maltepe Almanca kursu, Maltepe dil kurslarının hepsinde eğitim hizmeti vermekteyiz. Goethe Enstitüsü Sınavı başta olmak üzere, YDS, YKS, IELTS, YÖKDİL, TOEFL, TOEIC, PROFIENCY, PTE, GMAT, SAT, YÖS ve birçok sınava hazırlamaktadır.

Ngls Yabancı Dil Dünyası

One thought on “İngilizcenizi Geliştirmenin Yolları

Bir yanıt yazın