IELTS

IELTS

Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi olan IELTS, İngilizce’nin iletişim dili olarak kullanıldığı yerlerde eğitim görmesi veya çalışması gereken adayların dil becerilerini değerlendirmek için tasarlanmıştır. IELTS, Birleşik Krallık’ta ve diğer ülkelerde üniversiteye giriş için gereklidir.

Kimin için?

IELTS, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD dahil olmak üzere birçok ülkedeki üniversiteler ve işverenler tarafından tanınmaktadır. Ayrıca meslek kuruluşları, göçmenlik makamları ve diğer devlet kurumları tarafından da tanınmaktadır.
Daha fazla 3 milyon kişi her yıl sınava.

IELTS sınavı nasıldır?

Testin Akademik veya Genel Eğitim sürümleri arasında seçim yapabilirsiniz . Tüm adaylar aynı Dinleme ve Konuşma bölümlerini yaparlar . IELTS’in Akademik versiyonu genel versiyondan daha zordur. IELTS Akademik sınavı, İngilizce konuşulan bir ortamda veya üniversitede (yüksek öğrenim) okumak isteyenler için uygundur. Ayrıca profesyonel kayıt amaçları için IELTS Academic’e girebilirsiniz.

Testin dört bölümü vardır:

  1. Dinleme – 4 bölüm, 40 soru, 30 dakika
  2. Konuşma – görüşme , 11-14 dakika
  3. Okuma – Akademik veya Genel Eğitim için farklı – 3 bölüm, 40 soru, 60 dakika
  4. Yazma – Akademik veya Genel Eğitim için farklı – 2 adet yazma, 60 dakika

Bu site ayrıca akademik kelime listesi için alıştırma testleri ve ayrıca IELTS ile ilgili dil bilgisi testleri de dahil olmak üzere kelime testleri içerir .

Seviye ve puanlar

Çok seviyeli. 1 ile 9 arasında bir puan alırsınız. 6.5 gibi yarı puanlar mümkündür. Üniversiteler genellikle minimum 6.0 veya 7.0 IELTS puanı talep eder. Ayrıca 4 bölümün her birinde minimum 6.0 puan talep edebilirler.

 

Testi nerede yapacağım?

IELTS testleri dünya çapında akredite Test Merkezlerinde uygulanmaktadır – şu anda 140’tan fazla ülkede 1600’den fazla test merkezi bulunmaktadır. 

Testi ne zaman yapabilirim?

En yakın test merkezinizle anlaşın. Sık sık tarihler vardır ve bilgisayarda IELTS (Akademik ve Genel Eğitim) artık İngiltere’deki birçok test merkezinde mevcuttur. Bilgisayarda IELTS ile daha fazla sınav tarihi vardır, sınavınıza haftada yedi güne kadar girebilirsiniz ve sonuçlarınızı 3 ila 5 gün içinde alırsınız.

Bir yanıt yazın