10 Kasım Atatürk’ü Anma

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ

10 Kasım, Türkiye’de Atatürk’ün ölüm yıl dönümüdür. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanıdır. İsmet İnönü’nün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi, 10 Kasım 1938’de Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından 10 Kasım’ı “Atatürk’ü Anma Günü” olarak ilan etti.

Bu gün, genellikle çeşitli anma törenleri ve etkinlikleri ile kutlanır. İnsanlar, Atatürk’ü Anma Çelenkleri sunarlar, anma törenlerine katılır, Atatürk’ün mozolesini ziyaret eder ve çeşitli etkinliklere katılır.

Aynı zamanda, okullarda ve resmi dairelerde 10 Kasım günü genellikle özel bir program düzenlenir. Bu programlar, Atatürk’ün hayatını, liderliğini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma vizyonunu anlamaya yönelik etkinlikleri içerir.

Okullar, öğrencilere Atatürk’ün eserleri, devrimleri ve liderlik özellikleri hakkında bilgi verir.

10 Kasım aynı zamanda ulusal yas günüdür ve genellikle Türkiye’de bir dakikalık saygı duruşu ve siren sesi ile anılır. Bu, Türk halkının ve devletin Atatürk’e duyduğu saygı ve minnettarlığı ifade etmek için yapılan bir gelenektir.

Ayrıca, Türk diplomatik temsilcilikleri ve okullarının bulunduğu birçok ülkede de 10 Kasım’da benzer anma törenleri düzenlenir. Bu, Türk topluluklarının Atatürk’ü ve onun mirasını hatırlamak, saygı göstermek ve Türk kültürünü dış dünyada tanıtmak için bir fırsattır.


İstanbul Maltepe‘de bulunan Ngls Yabancı Dil Dünyası Okulu’muz Maltepe İspanyolca Kursu, Maltepe İngilizce Kursu, Maltepe Fransızca dil kursu, Maltepe Rusça Kursu, Maltepe Almanca kursu, Yds’ye Hazırlık, Maltepe grup dersleri, izmir ingilizce kursu- aydın ingilizce kursu-antalya ingilizce kursu-başakşehir turkish course, üsküdar ingilizce kursu,  istanbul turkish course, maltepe ingilizce grup dersleri-pendik ingilizce grup dersleri, amasya ingilizce kursu, turhal ingilizce kursu, tokat ingilizce kursu, avcılar ingilizce kursu, online ingilizce, online almanca kursu, online yabancı dil eğitimi, online ispanyolca, Maltepe dil kurslarının hepsinde eğitim hizmeti vermekteyiz. Goethe Enstitüsü Sınavı başta olmak üzere, YDSYKSIELTSYÖKDİLTOEFLTOEICPROFIENCYPTEGMATSAT, YÖS ve birçok sınava hazırlamaktadır.